8 Aralık 2007 Cumartesi

KURGU KUŞAĞI DÜŞÜNELİM ÇÖZELİM ETKİNLİĞİ

'Düşünelim çözelim'' etkinliğimiz tamamlanmıştır. Bu etkinlikte öğrencilerimiz gurup etkinliği yapmışlar ve ürün dosyalarını tamamlamışlardır. ürün dosyalarında kapak, çizimleri, günlükleri, öz değerlendirme formları, grup değerlendirme formları, yaptıkları araştırmalar ve taslak çizimleri bulunmaktadır. Günlük hayattaki çeşitli sorunlara hayal dünyalarındaki güzellikleride içinde barındıran çözümleri ve sunumları için teşekkür ediyoruz.
NOT: ALT YAZISI BULUNMAYAN PROJELERİN DETEYLARI ÖĞRENCİLERİMİZ TARAFINDAN YAZILI OLARAK GETİRDİKTEN SONRA EKLENECEKTİR. BAZI PROJELER ANLAŞILIR OLDUĞU İÇİN ALT YAZI EKLENMEYECEKTİR. HÜLYA ŞAHİNAKILLI ÇÖZÜMCÜLER
M. BUĞRA AYDIN, AHMETHAN GÜNGÖR 6/L
Yazı yazmakta zorlandığımız için böyle bir ürün düşündük. Birinci düğme kurşun kalemle yazmaya sağlıyor.İkinci düğme mürekkepli kalem olarak yazıyor.Üçüncü düğme ile kalemin renğini değiştiriyoruz.Yan tarafta açma kapama düğmesi var.CD ile programlıya biliyoruz. Yan tarafta kağıtları tutma kolları var. Bu kolları yapmasaydık kağıtlar yere düşebilirdi. kalem tutan kollar ve kağıt sabitleyiciler katlanarak makinanın içine giriyor.


KURGULARIN EFENDİSİ
NAMIK KEMEL PALTA, MEHMET CAN ÖZER 6/L
Kağıtları düz kesebilmek için böyle bir makas tasarladık. Kağıtları düz veya şekilli kesebiliyor. Makasımızın arkasında tekerleri var. Bunlar hareket etmesini sağlıyor.Makasımızın şarjla çalışıyor.

İKİ KAFADAR
MERVE ÇAM, GİZEM GÜL ALTINEL 6/F
Anında ders programı hazırlaya bilen bir ürün tasarladık. kendi kişisel özelliklerimize göre bize ders programımızı hazırlaya biliyoruz.

BİLİM KUŞAĞI
EZGİ YILDIRIM, ŞEYMANUR DİNÇ 6/L
CAMI ÇİFT TARAFLI SİLEBİLEN MAKİNA
TASARIM GÖKKUŞAĞI
BÜŞRA ÇETİNDAĞ, SEDA NUR CEYLAN, NİLÜFER BAYRAKTAR 6/L
KOLTUKLU ELEKTİRİK SÜPÜRGESİ
Ürünümüzün çalışması için bir akü ve motor tasarladık. yerleri süpürebilmesi için emiş güçü yüksek olan bir fırça yaptık.Ayrıca köşeleri süpürmesi için ayrıca bir kol çıkardık.Böylece ev hanımlarının işini kolaylaştırdık.Bayanlar artık oturarak ev süpüre bilecekler

İKİ TASARIMCI
KUDDUSİ USLU, KUBİLAY KUŞ
YÜK TAŞIMAK
Biz alış veriş yaparken yük taşımanın ne kadar zor olduğunu düşünerek bir araç çizmeyi düşündük.Aracın özelliklerini kolaylaştırmak için kontrol uşlarla yapılıyor. bunu yapmada amacımız bizim yaşımızda araba kullanmayan çocuk ve ergenler için düşünülmüştür. yük taşımanın ve hareket etmesi zor olan yerlerde kolay geçişi sağlamaktır.
TASARIM İKİLER
ŞEYME NUR YILDIZ, ELİF TUZDELEN 6/L
Biz ürünümüzü aşcılara ve ev hanımlarına yardımcı olmak için tasarladık. Üç parçaya bölünüp bulaşık makinasında yıkanabiliyor.yemekleri zahmetsizce karıştıra biliyoruz.Ürünümüz pil ile çalışıyor. Pili şarj edilebiliyor
YILDIZLAR GURUBU
SEDA SOLMAZ, EDA DURMUŞ 6/H
Diş fırcasında yeni bir dönem başlıyor. dişlere takılan bu aparat sayesinde uykumuz geldiğinde yorulmadan dişlerimizi fırçalaya biliriz.


GURUP ADI:TEKNOLOJİ DEMEK BİZ DEMEK 6/K
GRUP ÜYELERİ:Fazilet ÖZDEN, Gamze KASIMOĞLu
GİYECEKLER NASIL KOLAY KATLANIR?
Fazilet ve Gamze projelerini şu şekilde tanıtmaktadırlar.''Makina üzerinde giysilere göre kalıplar var. Bukalıpların üzerinde bantlar var. Yan tarafta çalıştırma butonu var, butona bastığımız zaman kalıp üzerindeki giysi hareket ederek makinanın içine giriyor. makine içinde altı tane kol bulunmaktadır. ayrıca mıknatıs bulunmaktadır. aynı kutuplar birbirini ittiği için çamaşır katlanır. Ayrıca kırışıksa mekanik eller düzeltir ve çamaşır raflara konur


GURUP ADI: Teknolojik çocuklar 6/K
GRUP ÜYELERİ:İbrahim DEMİRCAN, Boğaçhan BAYAR
OKUL ÇANTASINI DÜZENLEME
İbrahim ve Boğaçhan kendi cümleleriyle şu şekilde ürünlerinlerini tanıtmaktadırlar.''Bu aletin en önemli özelliklerinden biri çantamızı düzenleyip okul eşyalarımızı unutmamamızı sağlıyor. Bize yazılımız olduğu zaman uyarıyor ve yüksek not almamızı sağlıyor.kısacası hayatımızı koloylaştırıyor. Kalemlerimizi açıyor. Uçlarımızı kontrol ediyor. Bütün işlerimiz bitiyor.ÇALIŞKAN TASARIMCILAR
ÖMER FARUK GÜRBÜZ, MEHMET TOKYAY 6/K
ISI ÖLÇEN YASTIK
Çocuklar uyurken vücud ısısını yastık kontrol ediyor. Isı yükselmeye başlayınca alarm çalarak anne ve babasını uyandırıyor. ayrıca dijital göstergesinde ısının kaç derece olduğunu gösteriyor.

MUHTEŞEM İKİLİ
HATİCE SORKULU, MERVE DİKİCİ
GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN ELEKTİRİK SÜPÜRGESİ


BİLİM ÇOCUKLARI
BEDİRHAN GÜL, BATUHAN SAYDAM
AYAKKABI BAĞLAMA MAKİNASI
Ayakabı giyilerek ortadaki kare alana ayak basılır on düğmasinden çalıştırılır.Üst taraftaki düğmelerden bağlama şekli belirlenir. Yan tarafda bulunan düğmelerden sıkı, orta ve gevşek düğmelirden biri seçilir.


İKİ MUCİT
ELMAS DÜZÇEKİÇ, AHMET D. ERİŞEK
PERDE TAKMAK
Perde kornişleri tavana sabitlenmeden çengellere takılıyor. Perdeler yıkanacağı zaman yan tarafda bulunan ipler çekilerek perde kornişle birlikte aşağıya iniyor. Artık merdivenle perde takmaya son veren bir tasarım.

MUCİZE YARATAN KIZLAR
İLAYDA KANDEMİR, GAMZE YAZICIOĞLU 6/D
OTAMATİK TIRNAK KESME MAKİNASI

BİLGİDE HIZ TUTKUNLARI
AHMET KAPLAN, MUSTAFA MERCAN
KONFORLU GÖZLÜK
Bu gözlük camını kendi temizliyor, aydınlatma sistemi var. camların buğulanmasını önleyen sistemi var. müzik dinlene biliyor.

KÜÇÜK YILDIZLAR
YUNUS EMRE ERTAŞ, MÜCAHİT NOGAY ÇAKIR
KIZAKLI ARABA
Araçların buzda ve karda daha rahat hareket etmelerini sağlacak bir sistem geliştirmeye çalıştık. Karda ve buzda arabanın altında buluna kızaklar devriye giriyor. Lastikler ikince resimde görüldüğü gibi arabanın altına çekiliyor. Arka taraftaki tırmık ise fren yapmasını sağlıyor.
AKILLI İKİZLER
MERVE KARASUBAŞI, KÜBRA BULUT 6/C
Bu projemizde acil durumlarda dikiş dikmek için tasarladık. Bu dikiş makinasını yakamızda bile taşıya biliriz. Birinci resimdeki tasarım bayanlar için yapılmıştır. Çiçek şeklindedir. Üzerinde çeşitli renklerde düğmeler ve iplikler bulunmaktadır. Kenerlarında iğneler bulunmaktadır. Ayrıca kız çocuklarına bebek şeklinde, erkeklere araba direksiyonu şeklinde, erkek çocuklarına araba şeklinde üç tasarımımız bulunmaktadır.


TEKNOLOJİK KANARYALAR
İSA ENES ÇOBAN, SEFA BURHAN ERCİYES
SABAH UYANAMAMAK
Bu projede öğrencilerimiz çizimlerini önce kendileri elde yaptılar, daha sonra projelerini bilgisayarda çizim yapmaya çalıştılar ve başarılıda oldular. projenin açıklamasını resmin üzerine tıklayarak İsa Enes'in cümleleri ile okuyabilirsiniz.
PROFESYONELLER
RÜSTEM ATİK, BEDİRHAN AYDIN 6/C
Evlerde çıkabilecek küçük çaplı yangınlar için tasarlanmıştır. Hortumun bir ucu musluğa bağlanırken diğer ucu helikop(helikoptere) bağlanır. Termal kamera ile ısı değişimleri tesbit edilerek helikop harekete geçer ve yangına müdahale eder.
EFSANE
SAMET PAYDAŞ
SERGEN ERCEYES
Mürekkepli kalemler artık daksil ile birlikte olacak.


İKİLNEN GÖKKUŞAĞI
S.EMRE ASLAN, SAMET GILAVUZ.6/A
JETSİL


KANKA
TURAN KOÇYİĞİT, ŞÜKRÜ ERBAŞ 6/A
IŞINLAMA CİHAZI


OĞUZHAN ADIGÜZEL
ÜRÜNÜN ADI SÜPER AYAKKABI
Detaylar için resmin üzerine tıklayınız
BİR ŞİŞE ŞURUP
S. BEGÜM GÖLÇÜK, FEYZA SAZAL, TUĞBA ESİRTGEN 6/F
OTAMATİK SAÇLARI TARARKEN ISLATMA


DAMLA GURUBU
SEDANUR YEYDEN, ŞEVVAL ARICI 6/F
SIRA TEMİZLEME DÜZENEĞİ
Projenin deteylerını resmi büyüterek görebilirsiniz.

EFSANELER GURUBU
MUSTAFA BİLGİN, AHMET CAN AKIN 6/H
Okul çantalarımız çok ağır oluyor.Biz bu sorunu elektironik çanta yaparak bulmaya çalıştık. Çantamızın kumandasıyla kumandalı arabalar gibi hareket edebiliyor. Akşamları çantamızı şarz ediyoruz. Merdiven gibi yüksek yerlerde altındaki yaylar sayesinde zıplayabiliyor.

6/H
HARUN TAŞCI, FİKRİ FURKAN
Detaylar resim büyüterek bakabilirsiniz.

YUNUS PEKYÜREK, MERVE NUR KORUYUCU 6/H
Artık toz çıkarmada sınıf tahtaları silinebilecek

ASLANLAR VE KANARYALAR
KÜBRA NUR ASLAN, DAMLA BULUT 6/E
Evde hayvan besleyenler için yapılmış bir projedir. Sadece makinanı içine gerekli olan malzemeyi içine koymak ve hangi saatlerde yiyecek verilecekse saat ayarını yapmaktır.

KARARSIZLAR
GÖKHAN SÖYLEMEZ, RAMAZAN ÇAĞRI DADALOĞLU 6/E
ELEKTİRONİK KOLLU ÇALIŞMA MASASI

YÜKSELEN BULUTLAR
H.KÜBRA GÜLCEMAL, ECE NUR ÖZDEMİR, ALİYE ÖZTÜRK
ISITMALI AYAKKABI


ŞİMŞEKLER
FURKAN SEYFİ, AHMET TURHAL, YUSUF ULUTAŞ
Sınıf tahtası tozçıkarmadan silindiği gibi artık tebeşirler bu düzenekle tekrar kullanıma sunulacak


ASLANLAR
ABDİ TAÇLI, CELİL TEMİZKAN, ONUR SUNGUR 6/B
Ürünümüz çamaşır yıkamayı ütü yapmayı kolaylaştıran bir makinadır. Ürünümüz günümüz teknoloji ile degil gelecekteki teknolojide neden olmasın? Resmin üzerine tıklayarak detaylarını görebilirsiniz.
BİLGE KAAN ÇAKIR, YUSUF ALPTEKİN GÜNEŞ 6/K
Çorap giydirme makinası

KÜÇÜK MUCİTLER
YARENNUR ÇELİK, SEMANUR TOKPINAR 6/K
Uzaktan kumandalı ütüde giyecekler ütü masasının yan tarafına konulur. Mekanik eller giyecekleri ütü masasına ütülenecek şekilde masaya yerleştirilir. Uzaktan kumanda ile ütü yapılır. mekanik eller ütülenmiş giyecekleri alarak yan tarafdaki askıya takar.

ABDULKADİR DURDİ, YUSUF MERT OĞUZ 6/K
Artık saç kesimi için zaman ayırmayanlar için tasarlanmıştır.

FATİH TORUN, BUĞRA ÖZBUDAK 6/K
Mıknatıslı ele takılabilen mikrofiberli bezler sayesinde camın sadece içini silerken dışıda silinmiş olacaktır.MUSTAFA GARİP, EREN AKBABA 6/G
DEFTER, KİTAP KAPLAMA MAKİNASI

NADİRE GENÇASLAN, BETÜL ŞAT 6/G
OTAMATİK ÜTÜ YAPMA MAKİNASI

21 yorum:

Adsız dedi ki...

hocam ortaya muhteşem şeyler çıkmış tebrik ederim böle öğrenciler yetiştirdiğiniz
için özellikle fazilet özden ve gamze kasımoğlununki güzel olmuş

Adsız dedi ki...

hocam çok güzel şeyler ortaya çıkmış tebrikler özellikle fazilet özden ve gamze kasımoğlununki güzel olmuş

Adsız dedi ki...

hocam bütün çalışmalar harika olmuş hepnizi tebrik ederim

Adsız dedi ki...

hocam bizim sınıfta furkan seyfi ahmet turhal ve yusuf ulutaşın sorunları ve çözümleri yanlış resmlerle çakışmışşş onlarnkinde çamaşırcık diye bi etknlik var o etkinlik yanlış resmlre ayrılmış öğretmenim o yanlış furkan setfi ahmet turhal ve yusuf ulutaşınki öğretmeni kurgu kuşağında yükselen bulutlar adlı grubun resmi yanlış resm koymuşşsunuz öğretmenim bide bi tanedaha yanlışınız var öğretmenim sıla begüm gölcük feyza sazak tuğba nını öğretmenim oğuhan adıgüzel denilen çoocuğun resmi o yanlış öğretmenim o sıla begümgilinki fatma şevval arıcının resmide öğretmenim sıla begümün yaptıkları etkinliğin altında öğetmenim yanlış o öğretmenim
çok güzel çalışmalar çıkmış öğretmenim ama bizim sınıf yani 6f den çıkan çalışmalar başka sınıftaki öğrencilerin çalışmalarıyla karışış arkadaşlarımın hepsini tebrik ediyorum inşanlahh daha güzellerinide yaparlar
6-F AYŞE HAZAL CEYLAN

Adsız dedi ki...

hocam bizim isimler yazılmamış
perde takmak çok güzel olmuş
süper süper

şevval dedi ki...

hocam çok güzel bişey etkinliklerimizi yayınlamanız ama googleyede reklam verseniz daha iyi olur.çünkü bakıyorum benim çalışmalarıma ya ben yasınıftakiler yada akrabalarım gönderiyo ben yabancılarında göndermesini istiyorum.

teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

ay bu ünite çook zor bize öretmen 25 sorun yazın,yazdığınız sorunlardan birini seçin ve seçtiğiniz sorun ile ilgili en az 10 çözüm üretin sonra bunu çizin çizimde detayları gösterin ve dosya içinde yaptıklarınınzın hepsini verin dedi...

merve dedi ki...

ya süper ben bunu cizerim ama tasarlayamm hepsi süper

Ezgiii dedi ki...

ezgiii
Ben sizi tanımıyorum fakat sitenize girdim ve en güzel örnekler ve çizimler burada özellikle içinden su çıkan tarak süper çok teşekkürler...

Adsız dedi ki...

valla bunlardan bi tanesini arkadaşım yaptı ama merak etmein arkadaşımın aklına gelmişti öğretmenimiz sorununu beğenmeyince projesini buna çevirdi by by

Adsız dedi ki...

Yha Çok Tşkr Edrm Sizin Sayenizde Yüksek Not Alıcam Dewamını Beklioruz Artk teknoloji tasarım dersi hakkında burdan bilgi alıcam.

aslı dedi ki...

çok ilginç projeler var teşekkür ederim

Devremülk dedi ki...

Gerçekten hepsi birbirinden güzel
paylaşım için teşekkürler

Adsız dedi ki...

valla en şahane şeyler burda ben uyanmayı sağlayan o icatı beğendim

Adsız dedi ki...

VALLA SOĞOLUN BUNLARIN HEPSİNİ KULLANARAK ÇOK SÜPER BİR ŞEY YAPTIM KESİN 100ALIRIM...

xD :D :) :E

adılazım değil başharfi b dedi ki...

bence harika fakat yapım küşağınıda böle ayrıntılı koyarmısınız rica etsem hemen acil laım

Adsız dedi ki...

bunlar hrk ama yapım kuşağı yokmu

Adsız dedi ki...

bu siteye bayıldım bundan sonra teknoloji tasarım dersinden proje oldumu hemen burayı açıcam sulu tarağa bayıldım bu arada teşşkür ederim

Adsız dedi ki...

walla müthiş şeyler war ben hiçbirşey bulamadım

Adsız dedi ki...

inanılmaz güzel şeyler tam zeki çocuklara göre tıpkı benim gibi arkadaşlar

Adsız dedi ki...

hocam bizim okul neymiş böylede haberimiz yokmuş